Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
CD4504BM96
CMOS Hex Voltage-Level Shifter for TTL-to-CMOS or CMOS-to-CMOS Operation
Availability: In Stock
Package Type: SOIC-16
CAD Models: Footprint
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the CD4504BM96 by Texas Instruments and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
The 2D model for this
part is not available.
The Exact Symbol for this part is not available.
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the CD4504BM96
| Part Name | CD4504BM96 |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| MOQ | 1 |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Maximum Low Level Output Current (A) | 4.2 (mA) |
| Maximum High Level Output Current (A) | -4.2 (mA) |
| Maximum Operating Supply Voltage (V) | 18 V |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum Cl | 550 ns @ 15 V |
| Minimum Operating Supply Voltage (V) | 5 V |
| Logic Function | Voltage Level Shifter |
| Logic Family | 4000 |
| Package Type | SOIC |
| Minimum Operating Temperature | -55 °C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Translation | CMOS, TTL to CMOS |
| Maximum Operating Temperature | +125 °C |
| Pin Count | 16 |
| Dimensions | 9.9 x 3.91 x 1.58 (mm) |
Inventory for the CD4504BM96 by Texas Instruments from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
1,145
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
27,060
|
N/A | Visit Site | |
| Arrow Europe |
5,000
|
2,500 x $0.28
|
Visit Site | |
| Texas Instruments |
|
|
Visit Site |
No issues have been reported for the CD4504BM96
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.